Wycieczka do Krakowa (27 października 2022) – klasy IV – VIII
27 października 2022 r. 40 uczniów z klas 4-8 wzięło udział w wycieczce do Krakowa, która odbyła się w ramach Programu “Poznaj Polskę” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Głównym jego celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie to ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Uczniowie rozpoczęli swoją przygodę od wizyty w Muzeum Lotnictwa w Krakowie, gdzie mieli okazję poznać historyczne i współczesne eksponaty z dziedziny lotnictwa, dotknąć skrzydła czy posłuchać warkotu silnika prawdziwego samolotu, a także odwiedzić wnętrze jednej z maszyn. Po obiedzie cała grupa udała się do centrum, gdzie zwiedziła historyczny zespół Starego Miasta włącznie z Wawelem. Uczniowie poznali wiele ciekawostek związanych z dawną stolica Polski. Mogli również wykazać się własną wiedzą, odpowiadając na pytania przewodników.
Wycieczka pozwoliła urozmaicić tradycyjne zajęcia lekcyjne. Dzięki niej nauka nabrała praktycznego wymiaru, a uczniowie odkrywali ślady historii w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Wycieczka do Krakowa (14 listopada 2022) – klasy I – III
14 listopada 2022 r., w ramach Programu “Poznaj Polskę” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, odbyła się kolejna wycieczka do Krakowa. Tym razem wzięło w niej udział 31 uczniów klas I-III. Głównym celem programu jest poszerzanie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Polski oraz wzmocnienie poczucia przynależności do własnego kraju poprzez działania w niepowtarzalnym i inspirującym środowisku edukacyjnym.
Swoją przygodę edukacyjną uczniowie rozpoczęli od zwiedzania historycznego zespołu Starego Miasta, z takimi zabytkami jak: Plac Matejki, Barbakan, Brama Floriańska, kościół Mariacki, Rynek Główny, Sukiennice czy Okno Papieskie.
Następnie dzieci udały się do Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, gdzie zwiedziły wystawę “W stronę ciemności” i wzięły udział w warsztatach sensorycznych, prowadzonych przez niewidomego przewodnika. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak postrzegają świat niewidomi, co się dzieje z naszymi pozostałymi zmysłami, kiedy nic nie widzimy, a także jak nasza wyobraźnia wykreuje obraz tego, co niewidoczne.
Udział w wycieczce był nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy historyczno-krajoznawczej, ale także niezwykłym doświadczeniem, pozwalającym dowiedzieć się, jak funkcjonują zmysły człowieka.