Informatyka – październik 2019

ZAJĘCIA Z INFORMATYKI – Pan Mateusz Mszyca

Rozpoczęły się zajęcia unijne z informatyki, realizowane w ramach projektu “Lepsza edukacja szansą na lepszą przyszłość uczniów”. Podczas zajęć wyrównawczych i rozwijających uczniowie klas I-III wdrożyli się do pracy z komputerem. Dzieci poznały zagadnienia dotyczące budowy i obsługi komputera oraz bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych. Obejrzały także filmy z serwisu cyfrowobezpieczni.pl, które stanowiły materiał do dyskusji na tematy związane z bezpieczeństwem w sieci oraz zasadami zdrowego korzystania ze sprzętu multimedialnego.

Uczniowie wszystkich klas i grup otrzymali dane dostępowe do swoich kont użytkownika w serwisie code.org, zapoznali się interfejsami webowych aplikacji programistycznych dla dzieci i rozpoczęli pierwsze kroki z programowaniem – odpowiednio dla swojej grupy wiekowej i rodzaju zajęć, wykorzystując wizualny język programowania blokowego.

Na zajęciach wyrównawczych i rozwijających dla klas I-III uczniowie ukończyli zadania kursu “Minecraft: Wodna podróż”, pozwalające zrozumieć funkcjonowanie prostych poleceń wizualnego języka programowania oraz przemieszczać postacie na ekranie w różnych kierunkach. Grupa uczniów rozwijających się rozpoczęła już pracę z kursem nr 2 Studio Code, gdzie oprócz stosowania zwykłych bloków programowania wizualnego, zaczynają już rozwiązywać pierwsze problemy programistyczne z zastosowaniem poleceń sekwencyjnych i iteracyjnych.

Na zajęciach informatycznych dla klas V-VIII uczniowie grupy wyrównawczej przypomnieli sobie zasady dotyczące pracy w środowisku Windows, a także operacje na plikach i zagadnienia związane z edycją dokumentów.  Natomiast uczniowie grupy rozwijającej się rozpoczęli dodatkowo naukę programowania wizualnego za pośrednictwem kursu 2 Studio Code i poczynili znaczne postępy.

Uczniowie szczególnie uzdolnieni po omówieniu podstaw programowania rozpoczęli pracę z kursem 3 Studio Code. Dwie uczennice postanowiły spróbować swoich sił przy tworzeniu e-booków z wykorzystaniem serwisu writereader.com. Powstały bardzo ciekawe i nietypowe opowieści urozmaicone plikami graficznymi.

Accessibility