Miesiąc maj upłynął uczestnikom zajęć przyrodniczo-ekologicznych pod znakiem eksperymentów.
Zajęcia 08.05.2020 „ Chromatografia bibułowa”
Doświadczenia pokazujące ten proces są bardzo łatwe do wykonania a zarazem ciekawe z punktu widzenia estetycznego. Uczniowie przekonali się, że właściwie każdy z nich już kiedyś taki eksperyment przeprowadził przypadkowo, nie będąc świadomym jaki to proces. Chromatografia bibułowa daje obraz jak złożone są kolory, których używamy na co dzień.
Zajęcia 15.05.2020 „ Dlaczego żywność się psuje?”
Zajęcia miały na celu uświadomienie uczniom dlaczego jedzenie ulega zepsuciu i co ma na to wpływ. Dowiedzieli się też w jaki sposób można przedłużyć przydatność produktów spożywczych, a także czym różnią się informacje „ należy spożyć do …” oraz „najlepiej spożyć do …”. Uczniowie zaznajomili się też z nowym trendem „ zero waste” którego ideą jest ograniczenie do minimum marnowania m.in. żywności.
Zajęcia 22.05.2020 i 29.05.2020 „ Izolowanie DNA z cebuli”
Zajęcia te miały na celu pokazanie uczniom czym jest DNA z naukowego punktu widzenia ale także , że nie jest to coś bardzo niedostępnego i że można je wyizolować nie używając skomplikowanej aparatury naukowej. Na postawie bardzo prostych w swojej formie doświadczeń mogli przekonać się jak wygląda DNA np. z kiwi, banana lub przedmiotowej cebuli.