Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

 

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony w 2007 r. z inicjatywy Kataru przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Obecnie autyzm, obok chorób nowotworowych i cukrzycy, postrzegany jest jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku. Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu mają na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na dyskryminację, izolację oraz nadużycia, jakich często doświadczają osoby dotknięte autyzmem.

Autyzm to poważne, całościowe zaburzenie rozwoju obejmujące sferę poznawczą, emocjonalną i społeczną dziecka. Jako zaburzenie całościowe wpływa na wszystkie obszary funkcjonowania, przyczyniając się do występowania nieprawidłowości w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz sposobie zabawy.

Niestety obecna sytuacja związana z pojawieniem się wirusa Covid-19 nie ułatwia funkcjonowania osób dotkniętych autyzmem. Brak regularności, ograniczony dostęp do wsparcia terapeutycznego oraz duże zmiany w planie dnia  spowodowały, że dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, tak ważny dla nich bezpieczny i powtarzalny świat, przestał istnieć.